• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe / galerie udržitelného rozvoje

hl.m. PRAHA: Seniory trápí samota – pomohou kurzy i cohousing

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a děti čeká návrat do školních lavic. A zatímco mladší ročníky konec léta nesou často těžko, senioři se na září naopak těší. V září se totiž pro ně otevírá řada kurzů, které mimo trénování mozku znamenají i sociální kontakt. Právě samota seniory spolu s nedostatkem peněz trápí nejvíce.

Organizace Život 90, která se zaměřuje na pomoc seniorům, dnes zahájila přihlašování do nového semestru Akademie seniorů. Mezi nejoblíbenější kurzy patří počítačové a jazykové. Senioři na různé kurzy nejen chodí, ale sami je i často vyučují – a většinou zadarmo. Třeba 82letá Anna Vojtíšková vyučuje v akademii už osmým rokem italštinu – a stále stejnou skupinu lidí, která se za ty roky spřátelila. S italštinou začala před 14 roky po smrti manžela. "Je to takové moje sebeuspokojení, že jsem ještě stále platná," vysvětluje svou motivaci.

Podle odborníků jsou kurzy pro seniory ideální – nejenže trénují paměť, mají i blahodárný účinek na psychiku. "Mohou si říct – ten život má náplň a je důvod pro to žít. I když mi je sedmdesát, osmdesát nebo devadesát," potvrzuje ředitel Života 90 Jan Lorman. Kromě italštiny je možné si zapsat i angličtinu, němčinu, francouzštinu či španělštinu. Mezi další aktivity Akademie seniorů patří vlastivědné vycházky, setkávání filatelistů či různé koncerty.
[...]

hl.m. PRAHA

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe

hl.m. PRAHA: Centrum Elpida nabízí "Seznamku pro seniory"

Centrum Elpida nabízí "Seznamku pro seniory"

hl.m. PRAHA

Chrudim: Mezigenerační soužití

Mezigenerační soužití

Chrudim

Ústí n.L.: Evropská dobrovolnická služba v knihovně

Evropská dobrovolnická služba v knihovně

Ústí nad Labem

Litoměřice: Místa ve městě přátelská seniorům

Místa ve městě přátelská seniorům

Litoměřice

Kopřivnice: Kopřivnický rok aktivního stárnutí a mezigenerační spolupráce

Kopřivnický rok aktivního stárnutí a mezigenerační spolupráce

Kopřivnice

Třebíč: Senior Point ve městě

Senior Point ve městě

Třebíč