• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

ČESKO: "Naše posvícení" - lokální jídlo a dokumentární filmy v každém kraji

Přes 200 organizací ze všech krajů České republiky - 172 základních, středních, odborných i vysokých škol, 26 restaurací a jídelen a 4 další instituce - se zapojilo do akce společnosti Člověk v tísni Naše posvícení. Ve středu 16. října budou zákazníkům, klientům a studentům podávat alespoň jedno jídlo z denního menu uvařené z lokálních surovin a/nebo promítat tematické dokumentární filmy.

OSN totiž 16. října pravidelně vyhlašuje za Světový den výživy a akce Naše posvícení chce právě v tento den upozornit na problematiku hladu ve světě, kterým trpí téměř miliarda lidí. V každém přihlášeném místě budou k dispozici informační materiály (prostírání, plakáty, letáky, publikace) a v některých městech se budou konat další doprovodné akce (debaty s odborníky, zahradní slavnosti, výtvarné aktivity apod.) “Překvapily nás nápady, s jakými jednotlivé organizace přicházejí. Například v jedné ze škol budou z místních surovin vařit sami žáci, v jiné dostali rodiče za úkol připravit pro děti svačiny z místních zdrojů. Studenti navštíví farmáře v regionu nebo uspořádají filmový maraton. Do akce se podle odhadů zapojí celkem přes 30 tisíc lidí. Naším cílem je především vyvolat debatu k tématu,” říká Hana Krejsová, koordinátorka kampaně Food Right Now - Postavme se hladu.

Kromě osvětových aktivit ale k řešení hladu ve světě přispěje i konzumace lokálních potravin přímo z okolí, kde žijeme. V rozvojových zemích, kam mnohé nadnárodní firmy soustředí svou produkci, se tak šetří zdroje vody a půdy, které pak mohou využít nejchudší obyvatelé světa. Lokální potraviny jsou také kvalitnější, jejich distribuce je méně energeticky náročná, šetrnější k životnímu prostředí. “Výhoda místních potravin je hlavně ta, že se nemusíme bát, zda neměla výroba našeho pokrmu negativní dopady na chudé země,” dodává Hana Krejsová.
[...]

Související témata ...

Péče o krajinu

Nejčtenější dobrá praxe