• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Bílina: Učebna pod širým nebem

Radovesická výsypka se nachází východně od města Bíliny a v letech 1969–2003 byla zřízena k ukládání vytěžené zeminy z blízkého hnědouhelného dolu. V místech výsypky se dříve nacházelo 5 vesnic, které musely ustoupit těžbě uhlí. Výsypka dostala jméno po obci Radovesice, která byla z těchto obcí největší. Od poloviny 80. let dochází k rekultivaci této krajiny. Byla zde vybudována cyklostezka a pěší se mohou projít po 10 km dlouhé naučné stezce.

Na ploše výsypky byla 21.09.2021 slavnostně otevřena jedinečná environmentální učebna. Ta slouží především žákům bílinských základních škol a je vybavena 8 vzdělávacími panely a herními prvky, které jsou zaměřeny na poznávání zdejší přírody. Nechybí zde pergola, která poskytuje žákům přístřešek v parném či deštivém dni, ani oddechové hry jako dřevěné pexeso, kuličkolam či piškvorky. Postupně tu přibývají rostliny, které lákají motýly a čmeláky a v plánu je také vybudování stezky bosou nohou.

Toto místo vzniklo za spolupráce mnoha institucí a organizací. Velké díky pak patří zejména městu Bílina a Severočeským dolům, a. s.

[...]

Nejčtenější dobrá praxe