Brno: Univerzita vytváří virtuálního průvodce pro tělesně postižené
Šířku dveří, výšku zvonků a polohu plošin ve veřejných budovách popisuje nový internetový průvodce střediska Teiresiás Masarykovy univerzity. Má pomoci tělesně postiženým s pohodlným pobytem v budovách univerzity.
Jako první je průvodce hotový pro Právnickou fakultu. Právě v její aule se často konají slavnostní ceremoniály, kam přicházejí lidé napříč fakultami i jejich příbuzní. Lidé na vozíku totiž často až na místě zdlouhavě řeší, jak se pohodlně dovnitř dostat. „Zjistí, že buď se těm dveřmi vůbec nedostanou, nebo za nimi je schodiště. Pak je hrozně složité se vůbec dozvědět, zda do budovy existuje jiný vstup,“ líčí ze své zkušenosti vozíčkář Karel Sobol.
Cílem aplikace proto není říct, zda je budova bezbariérová nebo ne, ale nabídnout souhrn informací o prostorách, důležitých pro jakkoliv pohybově postiženého. „A zohlední-li své postižení, aplikace mu zjistí, zda bude potřebovat nějakou asistenci,“ doplňuje Michaela Hanousková ze střediska Teiresiás.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.