Brno: Projekt sdíleného bydlení pro starší občany
My jsme tady služebně nejstarší,“ směje se dvaasedmdesátiletá Eva Matějíčková. Ona a její přítel Jindřich Tichý bydlí ve sdíleném brněnském bytě pro seniory nejdéle. Obrovský prostor v domě na Náměstí Svobody vznikl nad obchody a restauracemi v prostorech bývalých kanceláří a Brno je s nabídkou této služby starším občanům v České republice ojedinělé. Byt společně užívá skupina devíti důchodců, jejich soužití na rozloze čtyři sta pět metrů čtverečních funguje už přes dva roky – a zástupci města říkají, že se projekt osvědčuje.
Není to způsob bydlení, který by vyhledávala většina seniorů, ale má své zájemce – a je jich dokonce tolik, že se bude rozrůstat. Už v srpnu se do domu na rohu Náměstí Svobody v Zámečnické ulici nastěhují o patro výše do čtyř nových bytů další obyvatelé; v každém bude místo až pro šest nájemníků. A v hledáčku města jsou další dvě lokality v centru.
Nejde přitom jen o to, že tento způsob bydlení zaručuje cenovou dostupnost - lidé zde zaplatí zhruba čtyři a půl tisíce korun. Senioři se navíc vzájemně podporují, což získává na důležitosti s čím dál aktuálnějším problémem stárnutí populace. Ostatně i ten společné bydlení pomáhá zviditelňovat. „Lidé si tu opravdu pomáhají a tráví spolu čas podobně jako studenti, jen ve starším věku,“ popisuje život v bytě sociální pracovnice Denisa Řeřuchová.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 3
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.