• naše weby..
  • ..
  • .
Téma

Dobrá praxe / galerie udržitelného rozvoje

Brno: Projekt sdíleného bydlení pro starší občany

My jsme tady služebně nejstarší,“ směje se dvaasedmdesátiletá Eva Matějíčková. Ona a její přítel Jindřich Tichý bydlí ve sdíleném brněnském bytě pro seniory nejdéle. Obrovský prostor v domě na Náměstí Svobody vznikl nad obchody a restauracemi v prostorech bývalých kanceláří a Brno je s nabídkou této služby starším občanům v České republice ojedinělé. Byt společně užívá skupina devíti důchodců, jejich soužití na rozloze čtyři sta pět metrů čtverečních funguje už přes dva roky – a zástupci města říkají, že se projekt osvědčuje.

Není to způsob bydlení, který by vyhledávala většina seniorů, ale má své zájemce – a je jich dokonce tolik, že se bude rozrůstat. Už v srpnu se do domu na rohu Náměstí Svobody v Zámečnické ulici nastěhují o patro výše do čtyř nových bytů další obyvatelé; v každém bude místo až pro šest nájemníků. A v hledáčku města jsou další dvě lokality v centru.

Nejde přitom jen o to, že tento způsob bydlení zaručuje cenovou dostupnost - lidé zde zaplatí zhruba čtyři a půl tisíce korun. Senioři se navíc vzájemně podporují, což získává na důležitosti s čím dál aktuálnějším problémem stárnutí populace. Ostatně i ten společné bydlení pomáhá zviditelňovat. „Lidé si tu opravdu pomáhají a tráví spolu čas podobně jako studenti, jen ve starším věku,“ popisuje život v bytě sociální pracovnice Denisa Řeřuchová.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe

Orlová: Zdravý domov seniorů "Pohoda"

Zdravý domov seniorů "Pohoda"

Orlová

Chrudim: Aktivitou proti stárnutí

Aktivitou proti stárnutí

Chrudim

Boskovice: Systém tísňového volání pro seniory

Systém tísňového volání pro seniory

Boskovice

Hodonín: Centrum pro rodinu

Centrum pro rodinu

Hodonín

Hlučín: Ruku v ruce aneb den sociálních služeb a zdraví

Ruku v ruce aneb den sociálních služeb a zdraví

Hlučín

Frýdek-Místek: Dotační programy na podporu a rozvoj sociálních služeb

Dotační programy na podporu a rozvoj sociálních služeb

Frýdek-Místek