Brno: "Zašívárna" přináší přivýdělek i radost seniorkám
Hanka a Šárka z Brna pozvedly vyšívání, původně jen koníček pro odreagování, na mnohem vyšší úroveň. Díky svému projektu Zašívárna šíří do světa poselství o terapeutickém účinku ručních prací i smysluplném zapojení seniorů.
Co bylo impulzem pro založení projektu Zašívárna a jaká byla vaše původní vize?
Hanka: Jednou jsme seděly u kávy a říkaly si, jak dělat něco samy za sebe, něco krásného, co by vycházelo z nás samotných a současné to mělo nějakých obchodní model. Zároveň jsme samy nějakou dobu předtím znovuobjevily vyšívání a hodně nás bavilo si vymýšlet nové vzory. A tak vznikl nápad založit si e-shop s materiály na vyšívání, který by byl zároveň propojený s blogem o ručních pracích. A který by měl i nějaký sociální přesah a umožnil zapojit i další lidi, protože čisté komerce jsme měly z práce obě dost. Postupně se to pak přerodilo v náš koncept vyšívacích babiček.
Šárka: Já jsem ve kvartě na gymplu zdrhla na textilku a vystudovala tam obor Textilní výtvarnictví se zaměřením na krajkářskou a vyšívačskou tvorbu. Po několika letech jsem se k tomuto oboru vrátila – začala jsem si hrát s tradiční výšivkou a navrhovat a vyšívat prudce moderní vzory, které docela dobře kontrastovaly s tradičními vyšívacími stehy a postupy. S Hankou jsme se v tomto zájmu potkaly v podobném čase, a protože jsme obě toužily mít nějaký vlastní projekt, který by nás bavil a naplňoval – vymyslely jsme si tedy Zašívárnu.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 3
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.