• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

ČESKO: FSC certifikace - o „ekologické“ dřevo je stále větší zájem

Šetrně obhospodařovaných lesů u nás přibývá. Oproti loňsku se zdvojnásobila plocha těch, ze kterých se prodává dřevo s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Získání certifikátu pomáhá vlastníkům lesů s uplatněním produkce na trhu. Odběratelé a zpracovatelé preferují totiž právě takové dřevo.

Kromě toho kladou lesníci i velký důraz na podporu biodiverzity. Neodstraňují například zbytky poničených stromů, které se stávají útočištěm pro různé druhy hmyzu. „Tyto pahýly, když začnou tlít, jsou skvělé útočiště pro různé druhy hmyzu, tesaříkovité a další,“ popsal Vrška.

Lesů, které mají certifikát FSC, u nás přibývá, vlastní ho čtyřicet devět majitelů porostů. Jejich celková rozloha se oproti loňskému roku zdvojnásobila na 106 tisíc hektarů, jde tak zhruba o čtyři procenta celkové rozlohy českých lesů.

„Tím, že lidé v lesích takto hospodaří, dokážou se tyto porosty lépe adaptovat na probíhající klimatickou změnu a její negativní důsledky. Certifikované dřevo se navíc prodává dráž, rozdíl je přibližně stokoruna na kubík,“ řekl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe