• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Chrudim: Projekt "Máme šanci na sobě pracovat"

Tento projekt vznikl z podnětů neziskové organizace Šance pro Tebe, která se dlouhodobě zabývá problematikou podpory sociálně vyloučených obyvatel. Realitou a současně stěžejním problémem zůstává velmi obtížná zaměstnatelnost klientů, proto jsme chtěli tímto pilotním vzdělávacím projektem nastartovat počáteční aktivity sociálního podnikání této organizace.
Cílem projektu bylo změnit zažité vzorce chování v rodinách ze sociálně vyloučených lokalit města Chrudim, zejména ve vztahu k práci, zaměstnání a řešení svých existenčních problémů. V rámci projektu jsme působili na dospělé i dospívající členy rodiny (dále klienty). Cílem bylo aktivizovat a podpořit klienty ke vzdělávání, k lepšímu postoji při vyhledávání zaměstnání.

Cílovou skupinou projektu byli:
a) mladí dospívající, kteří po skončení základního vzdělání nejsou motivováni pro další studium, zůstávají doma, vytrácejí se jim pracovní návyky a zodpovědnost, v důsledku toho výrazně klesá možnost zaměstnání a stoupá pravděpodobnost delikventního jednání,
b) dlouhodobě nezaměstnaní dospělí – rodiče, kteří nejsou pozitivním vzorem pro své děti, protože ty je v mnoha případech nezažily zaměstnané.

Projekt nabídl vzdělávací aktivity pro ženy – šití, žehlení, praní (40 vyučovacích hodin). Podle nadání pokračovaly ve zpracování náročnějších výrobků – terapeutických hraček apod. Klienti z řad dospívajících a dospělých mužů se vzdělávali v kurzu zahradnických /úklidových/ čistících prací (20 vyučovacích hodin).

V rámci komplexních tematických kurzů pro ženy a pro muže (viz výše) byla klientům poskytnuta nejen odborná průprava v dané dovednosti, ale doprovodně byly řešeny otázky jednotlivců - aktuální příležitosti na trhu práce, způsoby legální výdělečné činnosti, informační pomoc při řešení dluhové problematiky apod. Uvedené kurzy umožnily změnu často negativních (demotivovaných) postojů klientů k dalšímu vyhledávání zaměstnání a k řešení svých ostatních existenčních problémů, které mnohdy vedou k různým druhům kriminality.

Sociální pracovníci cíleně doprovázeli kurzy i s nabídkami, jak řešit konkrétní problémy klientů v dané oblasti (právní poradenství, aktivní řešení dluhů a exekucí, práva a povinnosti občana, pomoc s listinami, doprovázení na úřady, hledání vhodného bydlení apod.). Základem sociální práce s klienty byl rozvoj rodičovských a osobních kompetencí, rozvoj osobní zodpovědnosti, zvyšování sebevědomí prostřednictvím navozování prožitku úspěchu aj. Probíranými tématy bylo např. efektivní hospodaření rodiny, adekvátní prosazování vlastního práva a prevence zdravotních a hygienických problémů.

Bezprostředním veřejně prospěšným přínosem kurzu byl i fakt, že jejich výrobky, terapeutickými panenkami, byly vybaveny pro vyšetřovny Policie ČR a Nemocnice – dětská oddělení v Pardubickém kraji.

Občanské sdružení Šance pro Tebe také realizovalo seminář, jehož cílem bylo zážitkovou formou přiblížit rodičům, pěstounům, učitelům dnešní život dětí a mládeže tak, aby mohli porozumět jejich chování a naučit se s nimi lépe komunikovat.


[...]

Kontakt...

Radka Pochobradská - 737 230 767

Nejčtenější dobrá praxe