• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

ČESKO: "Sametové kešky" - příběhy roku 1989

Události tzv. Sametové revoluce, od níž letos v listopadu uplyne 25 let, připomíná dnešní mladé generaci geocachingová soutěžní hra Sametky uspořádaná Českou radou dětí a mládeže (ČRDM). V krabičkách (tzv. keškách) jsou ukryté texty skutečných příběhů vztahujících se právě k listopadu 1989 a éry nesvobody, která mu předcházela. Tvůrci hry chtějí touto zábavnou formou přiblížit mladým lidem nedávnou českou historii, o níž prý příliš mnoho nevědí. Příběhy do jednotlivých Sametek čerpali organizátoři především z projektu Paměť národa a ze spolupráce s organizací Post Bellum.

Princip hry není složitý: je třeba vybrat si ze seznamu zveřejněného na internetu libovolné místo a to pak najít i ve skutečnosti v terénu. Kešky jsou poschovávány ve městech i v přírodě, a to zejména na místech nebo poblíž míst, která s tematikou soutěže nějak souvisejí. Sametek ukrytých ve všech krajích republiky je nyní 150, během září se má jejich počet zvýšit až na dvě stovky.

Hra byla zahájena tento pátek 12. září spuštěním projektového webu www.sametky.cz, kde zájemci najdou všechny potřebné informace. Zúčastnit se mohou nejen jednotlivé děti a mladiství, ale také organizované dětské kolektivy včetně celých školních tříd. Soutěž potrvá do 30. listopadu a hráči do ní mohou vstupovat i v jejím průběhu. Hlavním mediálním partnerem Sametek je Česká televize.

[...]

Související témata ...

Kulturní dědictví, památky

Nejčtenější dobrá praxe