• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Jihomoravský kraj: Krajské memorandum o energetickém společenství

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich podepsal memorandum o spolupráci na projektu energetického společenství se zástupci firem, spolků i občanů. Společenství umožní sdílení elektrické energie nejen mezi krajskými nemocnicemi, školami nebo sociálními zařízeními, ale taky mezi občany, firmami nebo neziskovými organizacemi.

„Hlavním smyslem vytvoření energetického společenství je větší využití energie z obnovitelných zdrojů – řekněme, že Sonnentor vyrobí díky fotovoltaikám na výrobních halách energii ‚navíc‘, kterou takto bude moct sdílet třeba s občany, kteří nemají možnost si na vlastní dům solární panely pořídit. Další výhodou je i větší odměna za sdílenou energii, než při jejím prodeji do sítě – v rámci společenství tak ušetří každý majitel fotovoltaiky jako producent energie, stejně jako její spotřebitel,“ vysvětluje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Jihomoravský kraj je v republice mezi kraji prvním, který o vytvoření energetického společenství usiluje. Zároveň plánuje do budoucna kromě výroby elektřiny z fotovoltaik zapojit do sdílení i elektrickou energii vyrobenou z větrných elektráren nebo bioplynových stanic. „Do roku 2031 bychom chtěli významně podpořit výstavbu větrných elektráren na území kraje – podle odborného posouzení AV ČR má jižní Morava k využití větrné energie obrovský potenciál, který tu zatím dostatečně nevyužíváme. I to by se mělo změnit,“ doplňuje náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec.
[...]

Jihomoravský kraj

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe