• naše weby..
  • ..
  • .
Téma

Dobrá praxe / galerie udržitelného rozvoje

Kraj Vysočina, Pelhřimov: Po Nemocnici Pelhřimov bude chytře svítit i sídlo Kraje v Jihlavě

Už rok využívá Nemocnice Pelhřimov chytrý systém LED osvětlení. Nainstalován byl ve vnitřních prostorách hlavní lůžkové budovy, kde se svítí 24 hodin denně a ve venkovních prostorách na veřejném osvětlení. „Avizované úspory ve spotřebě energií až 30 % oproti původním odečtům nás přesvědčily o tom, že chceme technologie využít i jinde. V úvahu přichází zatím vybraná pracoviště krajského úřadu v Jihlavě,“ informoval po návštěvě Nemocnice Pelhřimov náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla. Podle jeho slov dojde v sídle Kraje Vysočina k výměně zářivek za úsporné LEDky postupně.

„Původně jsme měli v plánu vyměnit pouze svítící trubice a doplnit software pro měření spotřeby, při prvních demontážích jsme se utvrdili v tom, že je třeba vyměnit světla kompletně a propočítali jsme, že cenově nás přijde kompletní výměna stejně, a tak máme na chodbách vybraných oddělení nové komplety. Překvapila nás obrovská svítivost nových LED světel. Systém umožňuje snižování intenzity svícení. Ve dne využíváme výkon světel pouze na 20 %, v noci výkon posilujeme dle potřeby. To původní systém nedovoloval,“ popisuje výhody nového chytrého svícení náměstek ředitele Nemocnice Pelhřimov Petr Adam.

Pokud jde o venkovní svícení, rozloučila se pelhřimovská nemocnice s výbojkami. Už první rozsvícení LED ve venkovních prostorech nabídlo vizuální efekt. „Dosluhující sodíkové výbojky byly vyměněny za efektivní a v současné době nejúspornější technologie,“ zmínil Martin Kukla s tím, že nemocnice systém doplnila o systém spínání pomocí stmívacích nebo časových čidel, SW pro měření spotřeby venkovního osvětlení, světla v areálu nemocnice tedy svítí jen v případě potřeby.

...
Chytré svícení bylo na přání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka testováno a prověřováno i v jeho pracovně. Zavedení opatření vedoucích k optimalizaci absolutní spotřeby energií, zvyšování energetické účinnosti nebo řízení spotřeby energií založené na měřitelnosti jsou cíle Akčního plánu k systému managementu hospodaření s energií pro rok 2019, který bude projednávat Rada Kraje Vysočina na svém jednání v tomto týdnu.


[...]

Kraj Vysočina, Pelhřimov

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe

Tábor: Alternativní pohony v komunální technice

Alternativní pohony v komunální technice

Tábor

Chrudim: "Re-use centrum" - druhý život použitých věcí

"Re-use centrum" - druhý život použitých věcí

Chrudim

Jihomoravský kraj: Kampaň Kraj bez plastu

Kampaň Kraj bez plastu

KRAJ JIHOMORAVSKÝ

Krnov: Město chce být bez plastů

Město chce být bez plastů

Krnov

Praha 10: Kampaň #dostbyloplastu v Úřadu městské části

Kampaň #dostbyloplastu v Úřadu městské části

Praha 10

Moravskoslezský kraj: Na krajském úřadu třídí bioodpad

Na krajském úřadu třídí bioodpad

Moravskoslezský kraj