• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Liberec: Senioři dohlížejí nad přechody u škol

Senioři začali dnes v Liberci dohlížet na bezpečné přecházení silnic u dvou základních škol. Zatím jde o zkušební fázi projektu. Zapojili se do něj tři senioři, snahou bude jejich počet zvýšit na deset. "Cílem je jednak zapojit veřejnost a také určitým způsobem vypomoci městské policii rozšířit její působnost o přechody, které by pokryli právě senioři," uvedla mluvčí strážníků Daniela Bušková.

Dva senioři vybavení zastavovacím terčíkem dnes dohlíželi na přecházení silnic na sídlišti Rochlice a na náměstí Míru v Ruprechticích, třetí bude mít na starost Vesec. Senioři oblečení do reflexní vesty jsou zatím ve společné hlídce se strážníky, časem budou sloužit samostatně. "V první řadě jsem mu poradil, aby bezhlavě na přechod nevstupoval a udržoval oční kontakt s řidiči," uvedl strážník Zdeněk Bak, který byl na přechodu v Dobiášově ulici. Podle něj ne každý řidič před přechodem zastaví a někteří dokonce pokyny strážníka ignorují. "Takže je lepší vyčkat, zastavit děti. Říci jim, ať počkají a nechají projet auto," dodal.

Na přechodu u rušné silnice, kudy ráno projedou stovky aut, s ním dnes byl sedmdesátiletý Jiří Dufek. Přiznal, že před první službou byl trochu nervózní. "Bezpečnost dětí ale za to stojí," vysvětlil, proč se rozhodl do projektu zapojit.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe