• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Liberec: Studentský návrh na podobu skateparku

Úplně novou podobu skateparku v Barvířské ulici navrhnul městu Liberec student sexty Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova Matyáš Vambera. Podle jeho nápadu by se současné asfaltové sportoviště s překážkami ze dřeva a plechu mělo změnit v bezúdržbový celobetonový skatepark, jaký v posledních letech vybudovala řada větších i menších měst v Česku.

„Podmínky ve skateparku, zejména překážky z plechu a dřeva, jsou vzhledem k velkému posunu skateboardingu a ostatních sportů, k jejichž provozování je skatepark využíván, naprosto nevyhovující. Skatepark byl postaven v roce 1998, od té doby neprošel žádnou větší rekonstrukcí a toto místo zkrátka umírá, poslední závod se v Liberci jel zhruba před deseti lety. Přitom freestyle sportům, jako je skateboarding, freestyle koloběžka či BMX, se v Liberci vždycky dařilo a zdejší scéna byla opravdu plná velmi talentovaných jezdců, z nichž někteří to dotáhli na světovou úroveň. Osobně mi také vadí, že se moderní celobetonové skateparky dnes v Česku staví i v různých maloměstech, jejichž populace často ani nepřesahuje 10 tisíc obyvatel (Nehvizdy, Sušice, Šumperk) a Liberec, stotisícové krajské město, které pro mě představuje jakousi dominantu severních Čech, bohužel co se týče freestylových sportů za ostatními daleko zaostává,“ vysvětlil důvody svého návrhu Matyáš Vambera.

Podle něj betonový skatepark přinese řadu výhod už jen v tom, že je bezpečnější, bezúdržbový, takřka bezhlučný a vizuálně daleko atraktivnější než asfaltová plocha s různě postavenými překážkami. „Zároveň tím eliminujeme divoké překážky v ulicích, jimiž jezdci nahrazují současný nevyhovující skatepark, a také umožníme návrat závodů do Liberce", upřesnil Matyáš Vambera.

[...]

Nejčtenější dobrá praxe