Litoměřice: Participativní rozpočet ve Zdravém městě
Máte zajímavý nápad, jehož realizace by mohla být pro město Litoměřice přínosem, ale chybí vám na něj peníze? Nyní máte možnost získat až 150 tisíc korun v případě, že do 20. února projekt zpracujete, zajistíte jeho podporu u 30 lidí a odevzdáte žádost městu. Litoměřická radnice tak přistupuje k nové formě zapojování veřejnosti do rozvoje města, kterou je tzv. participativní rozpočet. „Jedná se o proces, prostřednictvím něhož obyvatelé města či určité komunity mohou rozhodovat o využití části městského rozpočtu na realizaci konkrétní akce či projektu, zpravidla investičního charakteru,“ charakterizoval jej starosta města Ladislav Chlupáč.
Participativní rozpočet je rozdělen do 4 základních fází. V průběhu jednotlivých fází dochází nejdříve ke sběru návrhů ze strany veřejnosti, následně ke kontrole došlých návrhů z hlediska splnění stanovených podmínek, poté k hlasování veřejnosti, přičemž podporu návrhu si lze zajistit jeho prezentací na veřejném diskusním fóru, které se uskuteční 11. dubna v domě kultury. Poslední fází je realizace vybraného projektu či projektů.
Participativní rozpočet by měl sloužit k realizaci konkrétního opatření, které bude sloužit obyvatelům města Litoměřice, případně jeho návštěvníkům, a přispěje ke zkvalitnění veřejného prostoru.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.