• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Ostrava: Mapa teploty povrchů ve městě

Ostrava má k dispozici mapu, která ukazuje, ve kterých částech města je nejvyšší nebo nejnižší povrchová teplota. Data mohou posloužit městskému ateliéru při plánování nové výstavby. Ukazují, že nejteplejšími místy jsou v Ostravě centrum města, obchodní centra či průmyslové areály, naopak v Porubě je povrchová teplota nejnižší. Mapu vytvořili na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TU).

Jedním z míst v Ostravě, kde je povrchová teplota v letních měsících nejvyšší, je centrum města. „Teplota je tam vyšší zhruba o šest až osm stupňů oproti průměru. Je to způsobeno typem povrchu, který tady máme, je tady dlažba, asfalt, železná konstrukce, a ty se velmi rychle oteplují,“ vysvětluje Pavel Švec z Katedry geoinformatiky Hornickogeologické fakulty na VŠB-TU, který mapu společně se svým studentem vytvořil.

Ale i v centru Ostravy jsou výjimky, jde například o Komenského sady, které jsou teplotně podprůměrné. Může za to zeleň i řeka, které lokalitu ochlazují. „Protéká tady řeka Ostravice, která je patrná, podobně jako je vidět řeka Odra, potom soutok, jasně oddělené je centrum,“ vysvětluje autor projektu a zároveň ukazuje na mapě teplotní rozdíly.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe