• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Praha 10: "Příběhy našich sousedů" - žáci se seniory mapují moderní dějiny

Historie, kterou znají děti jen z učebnic, skutečně zasahovala do životů mnoha lidí. Žáci základních škol proto letos znovu propojovali historii s příběhy skutečných lidí, a dali tak vzniknout dalšímu ročníku projektů „Příběhy našich sousedů“.

Do letošního ročníku projektu se zapojilo devět žákovských týmů z osmi škol na Praze 10. Každý tým pod vedením pedagoga potom zpracovával příběhy osobností majících vztah k Praze 10.

„Žáci zpracovali 9 pamětnických příběhů z jejich bezprostředního okolí a setkali se s pamětníky, jimž samotným a jejich rodinám do života zasáhla druhá světová válka či komunistická totalita. Již samotná možnost vést s pamětníky rozhovor, bývá pro žáky silným zážitkem,“ první zástupce starosty Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09).

Žáci se s mikrofonem či kamerou v ruce vždy vydali natočit svědectví pamětníků naší městské části, kteří vzpomínají na svůj život ve 20. století. Se zpracováním příběhů dětem pomáhali jejich učitelé i profesionální dokumentaristé.

„Účelem setkání žáků s pamětníky není pouze mluvit o minulosti, ale i o současnosti, kterou všichni zároveň prožívají,“ vysvětluje Magdalena Benešová, koordinátorka projektu z neziskové organizace Post Bellum.

[...]

Nejčtenější dobrá praxe

Projekt "Park in park" - pro nezaměstnanou mládež ohroženou sociálním vyloučením

Jihlava

Centrum volného času

Moravská Třebová

Centrum pro zdravotně postižené děti a mládež SRDÍČKO

Litoměřice

Kampaň Česko proti chudobě

Vsetín

Možnosti a příležitosti romské komunity ve městě

Prachatice

Zapojování menšinové komunity

Praha-Libuš