Praha 12: Agrolesnictví pro zadržení vody a omezení splachu půdy
Se zvyšujícími se letními teplotami, větším a větším suchem a úbytkem vláhy je stále více třeba realizovat opatření na zadržení vody v krajině. Jedním z nich je agrolesnický způsob hospodaření na zemědělských pozemcích, který preferuje MČ Praha 12.
Odtok vody z krajiny úzce souvisí s erozí půdy, jež hrozí ve chvíli, kdy země nemůže nebo nestačí vsakovat déšť. Důsledkem je pak nejen postupná ztráta horní úrodné vrstvy zeminy z povrchu pole a lokální záplavy. Bránit tomu napomáhá i agrolesnický způsob hospodaření na zemědělských pozemcích.
Podle místostarostky Evy Tylové si to Městská část Praha 12 velice dobře uvědomuje, a proto mění hospodaření na svých zemědělských pozemcích: „Pronajali jsme větší zemědělské pozemky pro ekologické hospodaření a agrolesnictví. Noví pachtýři jsou připravení provádět opatření pro zadržení vody v krajině, zlepšení kvality půdy a navýšení její schopnosti retence dešťových srážek. Agrolesnictví je nový obor, s řadou nových poznatků. Oslovili jsme proto odborníky, kteří se této problematice věnují. Jedním z nejvýznamnějších je doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D. z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze a předseda Českého spolku pro agrolesnictví.“
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.