• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Praha 21: Výstava k Roku české hudby v Újezdském muzeu

Kdy: 24.4.2024, Čas: 17:00, Kde: Újezdské muzeum

Roky v kalendáři, které končí čtyřkou mají v české hudbě podobný význam, jako „osmičkové roky“ pro českou státnost. Proč? Zvláštně se totiž shodují s roky narození nebo smrti mnoha hudebních skladatelů, které jsme zařadili na český hudební Slavín. Právě takový Rok české hudby máme i letos, v roce 2024. Na nejrůznějších akcích, výstavách a především hudebních událostech si ho užívá kulturní veřejnost po celé republice.

K tomuto proudu jsme se rozhodli připojit i my, v Újezdském muzeu. Připravujeme výstavu Šleh´plamen jasný od Blaníka aneb Rok české hudby v Újezdském muzeu. Na tom názvu jsme si dali záležet, ale nečekejte nějakou obrozeneckou oslavu. Připomeneme si řadu skladatelů se čtyřkou v datu, jejichž českost byla prověřena mezinárodním úspěchem a kvalitou, kterou právě a pouze má dobrá hudba přinášet. Zvláštní pozornost věnujeme pěti jubilantům: Bedřichu Smetanovi, Leoši Janáčkovi, Josefu Sukovi, Jiřímu Šlitrovi a Karlu Krylovi.

O hudbě se nelehce píše, pokud člověk není hudebním vědcem. Mnohem lépe se zobrazí výtvarně. A této disciplíny se jako obvykle, a jako obvykle skvěle, ujali naši školáci. Výtvarné fantazie k Roku české hudby v Újezdském muzeu si rozhodně nenechte ujít, výstava potrvá až do 30. září. Vernisáž v Újezdském muzeu se koná ve středu 24. dubna od 17 hodin. Vystoupí na ní School Band s písničkami Jiřího Šlitra a Karla Kryla a proslýchá se, že „školní banda“ připraví i nějaké hudební překvapení. Výstavu v muzeu bude doplňovat i doprovodný program, který připravuje pan Petr Mach. Můžeme se proto těšit na zajímavou filmovou produkci s hudební tematikou.


[...]

Nejčtenější dobrá praxe