• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Praha 21: V mokřadu to žije!

Před cca třemi lety byl pozemek za rybníkem jen nesekanou, podmáčenou plochou s minimem života. Potom jsme zde zrealizovali projekt financovaný hlavním městem a městskou částí, kdy vznikla tůň s různou hloubkou, květnatá louka či hmyzí biotop. Dnes Vám představíme jak moc tento prostor „ožil“.

Tůň – vznikla ve stejných místech, kde se v minulosti držela voda, jen byla obohacena o litorální pásma, tedy různě hluboká místa, kde se mění výška hladiny. Díky tomu, se zde daří vodním kosatcům, orobinci nejmenšímu a dalším bahenním rostlinám, které zase tvoří podmínky pro rozvoj obojživelníků. A tak zde najdete a uslyšíte např. vzácné skokany skřehotavé.

Květnatá louka – s ohledem na původní, ne zrovna druhově bohatý travní porost, bylo potřeba květnatou louku založit směsí jedno i více letých kvetoucích rostlin. Zatím je podíl barevných květů menší na úkor trav, ale to se brzy změní. Květnatá louka má jiné nároky na sekání než travní porosty, a tak bude sečena až po tvorbě semen. Už teď ale obohatila prostor o mnoho hmyzích druhů a barevné květy lahodí i oku. Poblíž louky je naučné hmyzí pexeso, ve kterém najdete mnohé její obyvatele.

Hmyzí domek – v rámci projektu zde byl umístěn hmyzí domek. Umístění takového domku není jednoduché. Musíte zjistit, které hmyzí druhy jsou na stanovišti, které se tam mohou objevit, v čem sídlí, jak vysoko šplhají, a především umístit jej na správnou světovou stranu. Kromě toho, byly poblíž instalovány kulatiny kmenů jako broukoviště – tedy rozšíření bydlení pro více zástupců hmyzí říše. A jak je patrné, nový nájemníci se již zabydlují.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe