Prostějov: Knihobudka - sousedská knihovna
Co to vlastně je? Miniknihovnička, která slouží ke sdílení a výměně knih. Někdy se jí říká také „sousedská knihovna“.
První takové budky se objevily v roce 2009 v USA pod označením "little free library" a od té doby se tento nápad rozšířil do mnoha zemí po celém světě a také do mnoha českých měst. Pravidla užívání jsou jednoduchá.
„Knížku si odsud můžete půjčit a po přečtení ji vrátit, nebo si ji můžete prostě vzít a později přinést nějakou jinou. Pokud si doma nevíte rady s tím, kde přečtené knihy skladovat, ale je vám líto je jen tak vyhodit, knihobudka může být hezkým způsobem, jak těmto knihám dát druhou nebo i třetí šanci u někoho jiného,“ vysvětlil ředitel Městské knihovny Prostějov Aleš Procházka. Budku lidé najdou v Kolářových sadech, u dětského hřiště nedaleko hvězdárny. Městská knihovna a několik nadšenců se v prvních dnech postarali o její naplnění.
Významnou roli hraje knihobudka v upevňování mezilidských vztahů. Knihy se v tomto případě stávají kamarády těch, kteří si je jdou vypůjčit a opět je vrací, aby mohly dělat radost dalším lidem.
[...]
Kontakt...
MgA. Aleš Procházka
Zhlédnuto měsíčně 2
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.