• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Trutnov: Svoz odpadu door-to-door zamířil na Zelenku

Po úspěšném zavedení svozu odpadu systémem Door-to-Door u rodinných domů a následně na sídlišti Šestidomí se trutnovská radnice rozhodla jej rozšířit na Zelenou Louku. Zavedení systému předcházela veřejná ukázka, co do kontejneru na směsný odpad patří a co lze naopak ještě vytřídit.

Nejprve se s novým systémem svozu na Zelené Louce začalo v ulicích Zvonková, Chrpová, Fialková a Rozmarýnová a postupně se k nim přidají další ulice. Cílem je zapojit do Door-to-Door zhruba 2 500 domácností na největším trutnovském sídlišti. „Snažíme se snížit množství nevytříděného odpadu, který putuje na skládku komunálního odpadu v Bohuslavicích, tím, že občanům zkracujeme cestu k nádobám na separovaný odpad a jejich počet v rámci prostorových možností navyšujeme tak, aby nedocházelo k tomu, že lidé svůj vytříděný odpad nemají kam dát. Naopak snižujeme počet nádob na směsný odpad,“ popisuje změny Vendula Kasperová, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Trutnov.

S optimalizací svozu tříděného odpadu začalo město už v lednu 2023 u rodinných domů, a ještě ten rok přidalo první sídliště. U rodinných domů mají lidé popelnice na směsný komunální odpad, plast, papír a bioodpad. Za tu dobu se u domků podařilo vytřídit o cca 20 % více odpadu než v předchozích letech. V září se pak nový systém zavedl na prvním sídlišti – Šestidomí. „Každá domácnost na Šestidomí a nyní i v části Zelené Louky od nás zdarma obdržela omyvatelné tašky na sklo, papír a plast pro opakované použití. Lidé tak doma mohou pohodlně třídit a separovaný odpad následně odnést do nejbližšího kontejneru. Snažíme se lidi učit třídit na jednotlivé komodity, zejména apelujeme na třídění bioodpadu, který tvoří podstatnou a těžkou složku komunálního odpadu,“ upřesňuje Vendula Kasperová. Pro představu – v roce 2023 se podařilo vytřídit 1 317 tun bioodpadu, v letošním roce je ke konci září vytříděno 1 143 tun.

Pro názornou demonstraci, že třídit má smysl, a hlavně že je stále co třídit, uspořádala svozová firma TRANSPORT Trutnov, s. r. o., veřejný rozbor odpadu kontejneru na směsný odpad ve Zvonkové ulici. „Vybrali jsme si na Zelence náhodný kontejner o objemu 1 100 litrů. Vysypali jsme ho na plachtu a naši pracovníci odpad před zraky veřejnosti roztřídili. Chtěli jsme tak lidem přímo na sídlišti ukázat, že skutečného zbytkového odpadu, tedy komunálního odpadu, je v černých popelnicích málo a ostatní patří do kontejneru na separovaný odpad. Ve výsledku jsme na místě roztřídili 91 % odpadu a pouhých 9 % odpadu do černého kontejneru opravdu patřilo,“ popisuje aktivitu Michal Hanč, ředitel svozové společnosti.

Trutnovskou radnici k těmto krokům vedou legislativní změny. Od roku 2030 totiž nebude možné energeticky využitelný odpad ukládat na skládku, tudíž se všichni musí naučit co nejvíce třídit. Zároveň už nyní se každoročně snižuje množství odpadu na člověka, který na skládku může radnice uložit za standardní poplatek. Pokud toto množství, které v letošním roce činí 0,17 t/osobu/rok, přesáhne, cena za uložení odpadu se výrazně zvyšuje, a to z 500 Kč/t na 1 250 Kč/t. Pro srovnání – v roce 2022 radnice na skládku uložila 5 075 tun směsného odpadu za 3,25 milionu Kč a v roce 2023 4 747 tun odpadu, za což zaplatila 2,95 milionu Kč. Množství uloženého odpadu za rok 2024 bude radnice znát v lednu 2025.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe