• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Vsetín: Farmářský den ZŠ Sychrov

Ve čtvrtek 15. června se areál Základní školy Vsetín, Sychrov změnil ve velký farmářský trh a místo setkávání s rukodělnými výrobci tradičních valašských výrobků, konal se Farmářský den.

Dopoledne si farmáře i výrobce užívali zejména žáci školy. Seznámili se s Valašským krojem, výrobou ošatek nebo paličkováním, ale také s drátkováním, výrobou domácích bramborových spirálek či s tradicemi, které udržuje Muzeum regionu Valašsko. Atrakcí byla simulace dojení dřevěné kozy, která nadchla žáky i dospělé. Nejvíc snad žáky strhly ukázky z Veselého dvorku Vojty Molka, který předváděl se svými pasteveckými psy „práci“, péči o stádo ovcí a koz.

Hlavním tématem tohoto Farmářského dne bylo Zdravé jídlo. Žáci školy se jím zabývali již několik týdnů dopředu, se svými učiteli ve výuce, ale i ve školní družině. Zapojili se také rodiče dětí. Farmářským dnem žila dlouho dopředu celá škola. Vyučujícím byl k dispozici manuál LÍSKY, z. s. „Zdravá a bezpečná škola“.

Odpoledne se trh otevřel i pro rodiče, obyvatele Sychrova, i některé náhodné návštěvníky, které zaujalo pestré dění u školy. Heslem trhu bylo: Jezme jídlo z našich polí, po něm břicho nezabolí“.

Akci připravila Základní škola Vsetín Sychrov 97 a LÍSKA, z. s., ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko, za podpory Zlínského kraje i Města Vsetín. Pitný režim zajistily Vodovody a kanalizace Vsetín, a.s. Na organizaci dne se podíleli výraznou měrou žáci 9. A, kteří si vyzkoušeli, co to obnáší akci naplánovat, připravit, realizovat a také po ní pak vše dát do pořádku, a uklidit. Byla to jistě dobrá škola života. A za perfektní organizaci jim patří velký dík.

Odpoledním programem provázely žákyně 7. A, Kristianka Fusková a Dominika Zbranková. O dobrou nápadu se postarali žáci se svými skvělými vystoupeními, například ZUMBA pod vedením paní vychovatelky Wandrolové, či úžasné Myšičky, Návštěva z vesmíru a Včeličky paní učitelky Rýzové, a úvodní naladění diváků zajistili skvělí tanečníci a zpěváci z „alternativ“ pod vedením paní učitelky Zgarbové.

Jednotlivé třídy si připravily farmářské či rukodělné stánky, kde představily výsledky své práce ostatním, například sedmáci nabízeli vlastnoručně trhané, sušené a míchané bylinkové směsi, třeťáci zas bylinky v květináčích, osmačky podávaly chlazené bylinné nápoje, žákyně šesté třídy zase vyráběly bambulky z vlny a byl o ně opravdu velký zájem, ani se nezastavily. Děti z družiny vytvářely třeba loutky ze sena a květin, čtvrťáci nabízeli všem zdravé svačinky i s recepty a většina dalších se pustila také do ukázky zdravé stravy a chuťovek. Aby ne… farmaření máme přece spojené s dobrým a kvalitním jídlem. A protože je ZŠ Vsetín, Sychrov Fairtradovou školu, byla na místě i Férová kavárna LÍSKY.
Farmářský den v ZŠ Sychrov navštívilo přes 360 návštěvníků, mezi nejvzácnější oficiální hosty patřila například radní Zlínského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková, která nešetřila slovy chvály a obdivu, jak u stánků dětí a jejich výrobků, tak celkově k realizaci takovéto akce ve škole. K vzácným hostům patřila také místostarostka Města Vsetín Mgr. Simona Hlaváčová a Mgr. Andrea Frňková, vedoucí odboru školství a kultury.

Farmářský den ve škole se povedl, děti poznaly spoustu nových věcí, zjistily zajímavosti o farmářském životě a objevily nová řemesla regionu, o kterých možná dosud neměly ani zdání. Navíc se aktivně zapojily i do organizace akce, učily se komunikovat se zákazníky svých stánků, a o to přece jde… poznávat nové věci a pokud možno prakticky a naplno si je prožít.

[...]

Kontakt...

Mikuš Marek

Nejčtenější dobrá praxe