• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Jihlava: Nová re-use skříň

Rok:2022
Datum konání: 14.10.2022
Popis:Kromě re-use centra ve sběrném dvoře na Brtnické ulici začala v Jihlavě tento týden fungovat také samoobslužná re-use skříň na sídlišti Březinova mezi nákupním a zdravotním střediskem.

Často se v našich domácnostech najdou věci, které už nepoužíváme, je nám ale líto je vyhodit, protože jsme si vědomi toho, že by ještě mohly posloužit někomu jinému. Právě pro předání těchto věcí slouží re-use centra, kam lidé můžou nepotřebné věci přinést a někdo jiný si je může vzít a využívat je. První takové místo máme v Jihlavě ve sběrném dvoře na Brtnické ulici.

Často se na nás ale obraceli lidé z největšího jihlavského sídliště Březinky s dotazem, zda by podobné zařízení nemohlo vzniknout i zde, aby to místní lidé neměli tak daleko. Současně s tím jako příklad uváděli knihobudky, které máme na veřejných prostranstvích v Jihlavě a kam lidé dávají knížky, které už číst nebudou. „Proto jsme se rozhodli na zkoušku vytvořit „re-use skříň“ právě na sídlišti Březinova. Stojí na parkovišti mezi nákupním centrem a zdravotním střediskem,“ říká Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu s tím, že právě sem lidé mohou přinést věci, které nepoužívají a které by jinak skončily v popelnici. „Omezí tím množství produkovaných odpadů a navíc můžou potěšit zdánlivě nepotřebnou věcí někoho dalšího.


Zhlédnuto měsíčně 3