Benešov: Podpora pro lidi s hendikepem při komunikaci s úřadem
„Když jdu na úřad, mám pocit, že je obtěžuju a zdržuju. Jsem z toho nervózní… Ani nezvládnu poslouchat, co mám dělat a co po mě chtějí“, sdělila mi na schůzce klientka. A není jediná. Tyto pocity na úřadech zažívají někteří lidé a nejsou to jen lidé se zdravotním postižením.
Lidé se zdravotním postižením mohou bezplatně využít program organizace Rytmus Střední Čechy, o.p.s., který se jmenuje Podpora při uplatňování práv. Pracovník Rytmusu pomáhá s vyřizováním sociálních dávek, nebo s učením se jak využívat veřejné služby, které v životě člověk potřebuje (např. třeba banka, knihovna). Podporu může poskytnout i tam, kde jsou dotčena lidská práva (jednání s OSPOD, s opatrovníkem). Pracovník může klienta služby na úřad (či jiný veřejný orgán) přímo doprovodit, usnadnit komunikaci a porozumění si s úředníkem. Také je možné v rámci konzultace připravit potřebnou dokumentaci a probrat další kroky.
To ale není všechno. V programu Podpora při uplatňování práv se mohou klienti též účastnit skupinových aktivit, jako je např. Podpůrná skupina pracujících. Tu navštěvují lidé se zdravotním postižením, kteří nalezli zaměstnání na otevřeném trhu práce. Na skupině mají možnost sdílet své zkušenosti z pracovního prostředí, povědět si své pracovní radosti i starosti.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.