ČESKO: Podpora zaměstnávání osob s trestní minulostí
Odpovědně zadávané veřejné zakázky mohou způsobit, že veřejné prostředky, které by byly tak jako tak utraceny při uspokojování potřeb zadavatele, nejen, že uspokojí tyto potřeby, ale naplní i jiné cíle, které individuální zájmy a potřeby zadavatele přesahují a přinášejí pozitivní celospolečenské efekty.
Specifickým příkladem projevu odpovědného veřejného zadávání je požadavek zadavatele na zaměstnávání osob s trestní minulostí. Zaměstnávání osob s trestní minulostí však nese určitá specifika, na něž tento text poukazuje. Dané oblasti se navíc věnuje i Vláda České republiky, která svým usnesením č. 75 ze dne 25. ledna 2017 zohledňování takovýchto požadavků při zadávání veřejných zakázek doporučila.
Při hledání odpovědi, na otázku zda, resp. proč dbát při zadávání zakázek na zaměstnávání osob s kriminální minulostí (a tím těmto osobám pomáhat) je zapotřebí si předně uvědomit, že i přes spáchané bezpráví pachatel trestného činu nepozbývá základních lidských práv a lidské důstojnosti. Současně má stále stejné životní potřeby, na jejichž uspokojování si musí vydělat prací.
Je namístě uvědomit si, že vězení dříve či později opustí 99,8 % osob odsouzených k trestu odnětí svobody. Ročně se jedná o více než 10.000 osob. Vedle toho je zapotřebí vzít v potaz desítky tisíc osob ročně, jimž vznikne záznam v rejstříku trestů. Tito lidé běžně fungují ve společnosti a denně je míjíme na ulicích, ale jejich návrat do společnosti je výrazně ztěžován řadou překážek.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.