EU: Unie zavádí „právo na opravu“ domácích spotřebičů
Od roku 2021 bude oprava domácích spotřebičů jednodušší. Evropská unie totiž schválila pravidla pro „právo na opravu“, podle kterého budou muset výrobci prodávat náhradní díly na domácí spotřebiče minimálně deset let. Legislativa má přispět k ochraně životního prostředí a šetřit zdroje.
Také se vám stalo, že se váš kávovar, vysavač či mixér porouchal těsně po skončení záruční lhůty? Náhoda nebo záměr? S jistotou nelze nic tvrdit. Ovšem zákazníků s podobnými zkušenostmi je v Evropě i v Severní Americe mnohem a mnohem více.
Jak naložit s porouchaným spotřebičem? Oprava v servise je buď příliš drahá, nebo přímo nemožná. S první vážnou poruchovou proto životnost spotřebiče zpravidla končí.
Důsledkem je stálý cyklus nakupování a vyhazování těžko opravitelných spotřebičů. A tím dochází jak k zvyšování množství odpadu, tak i k vzniku skleníkových plynů při výrobě nových spotřebičů. Neracionální a stále se zrychlující koloběh výroby a spotřeby naštěstí bude mít elementární omezení.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 2
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.