Hlučín: Nové chráněné bydlení pro lidi s postižením
Do nového dvoupodlažního domku v Hlučíně se nastěhovali čtyři lidé, kteří potřebují podporu pracovníka v sociálních službách. Chráněné bydlení je jedním z nejvhodnějších způsobů, jak mohou žít lidé s postižením. S pomocí tak mohou zvládat běžné záležitosti nutné pro samostatný život. Nové chráněné bydlení v Hlučíně na ulici Přímá je ve správě organizace Fontána, kterou zřizuje Moravskoslezský kraj.„Dospělí lidé s mentálním nebo kombinovaným postižením mohou žít spojený život plný radosti a pohody. Potřebují k tomu pouze respekt, soukromí, ale i pomoc někoho, kdo jim v některých chvílích poradí nebo pomůže. V chráněném bydlení jsou tyto podmínky splněny do puntíku. Lidé mají domácnost, o kterou se starají, sami se rozhodují, co budou dělat nebo co si třeba uvaří. Dochází za nimi zkušený sociální pracovník nebo terapeut, který je jim v případě potřeby k dispozici, a který také nenásilně dohlíží na to, aby vše klapalo,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil a doplnil, že příspěvkové organizace kraje poskytuje 15 sociálních služeb Chráněné bydlení, ve kterých žije 307 lidí.
„V novém útulném domku 5+kk žijí čtyři ženy středního věku, které se znají z dřívějšího chráněného bydlení. Žijí spolu osm let, a i když nemají žádný příbuzenský vztah, vytvořily za tu dobu skoro rodinu. Společně se starají o zahrádku, nedávno dokonce s pomocí našeho pracovníka upekly rybízovou buchtu,“ řekl ředitel Domova Fontána Petr Surovka a doplnil, že dvě klientky mají vlastní pokoj, další dvě bydlí spolu, všechny čtyři společně využívají kuchyňský kout, k dispozici mají i zahradu s altánem.
Nemovitost pro vytvoření chráněného bydlení zakoupil Moravskoslezský kraj jako rozestavěnou stavbu, kterou následně dokončil. „Rozestavěný domek včetně pozemku stál tři miliony korun, další milion poskytl kraj ze svého rozpočtu na dokončení hrubé stavby. Finální úpravy objektu, jeho vybavení i zahradní úpravy přišly na 500 tisíc korun, které uhradila organizace Fontána ze svých zdrojů. Celkově tak vznik chráněného bydlení stál čtyři a půl milionu,“ vyčíslil náměstek hejtmana pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a dodal, že v domě vzniklo také zázemí pro pracovníky služby.
[...]
Související témata ...
Sociální služby, podpora a pomoc; řešení nezaměstnanosti a chudobyBydlení, domácnosti