Kraj Vysočina: Monitoring biodiverzity pomocí dronu
Kraj Vysočina aktuálně realizuje projekty na podporu biodiverzity formou obnovy nebo vytváření mokřadů nebo obnovou malých vodních nádrží v maloplošných zvláště chráněných územích a evropsky významných lokalitách soustavy Natura 2000 z prostředků Operačního programu životní prostředí.
K monitorování a zdokumentování aktuálního stavu lokalit začíná kraj využívat i nových technických prostředků – dálkově řízených bezpilotních letadel tzv. dronů.
„Projekty jsou často realizovány v těžko přístupných lokalitách, jako jsou například podmáčená lada či slatiny, a drony se mohou podívat i tam, kam se člověk bez moderní techniky běžně nedostane. Využili jsme aktuálního období předjaří, kdy plochy již nejsou pokryty sněhem a zároveň ještě nedošlo k zarůstání ploch bujnou vegetací, tzn. je dobře vidět stav prací,“ vysvětluje nasazení nové techniky radní kraje pro životní prostředí a zemědělství Pavel Hájek a doplnil: „Také v období vegetace budeme monitorovat průběh asanačních a regulačních prací, které kraj zadává a hradí z vlastního rozpočtu k udržení nebo zlepšení stavu v přírodních rezervacích a památkách.“
[...]
Zhlédnuto měsíčně 2
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.