Mšeno: Senioři a žáci ze školy vyráběli společně
Ačkoli populace stárne, stalo se trendem, že lidé důchodového věku bývají odsouváni na okraj společnosti. Přitom zrovna dědečkové a babičky mohou být těmi, kdo předávají své zkušenosti dál. Žáci ze ZŠ Mšeno měli šanci přesvědčit se o tom „na vlastní ruce“, konkrétně v uplynulém týdnu, kdy v rámci pracovních činností navštívili mšenský Domov seniorů. Tam probíhala výstava šperků z opravdu neobvyklého materiálu – mikrotenových sáčků. Děti nemohly uvěřit tomu, že něco tak nádherného je možné vykouzlit z obyčejného sáčku.
A protože je dobré vidět, ale ještě lepší je vyzkoušet si, mohli se žáci a žákyně chopit hůlek (jak někteří z nich nazvali pletací dráty) a pustit se do tradiční ruční práce svých babiček a prababiček – pletení. Pod laskavým vedením jedné z obyvatelek Domova, které patří velký dík za ochotu a trpělivost, se slečny i mladí muži učili nahodit oka, hladce i obrace a přitom se bavili trefnými poznámkami, kterými tato čiperná seniorka komentovala jejich zápolení s jehlicemi.
Asi je nevymění za mobily, i-pody a tablety, ale je možné, že přispějí k formování jejich postoje k seniorům. A to je, myslím, dobrá zpráva.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 2
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.