Praha 12: Vzdělávací projekt „Příběhy našich sousedů“
Žáci základních škol v Praze 12 se zúčastnili několikaměsíčního vzdělávacího projektu „Příběhy našich sousedů“. S nápadem přišla obecně prospěšná společnost Post Bellum a získala pro něj podporu Ministerstva vnitra a městské části Praha 12. Pro děti to byla příležitost stát se pod vedením učitelů a organizátorů z Post Bellum na několik měsíců opravdovými dokumentaristy.
Do projektu se zapojilo téměř 50 žáků a 8 pedagogů z Prahy 12. Nejdříve děti vytvořily reportážní týmy a vybraly si „svého“ pamětníka. Potom ho navštívily, vyzpovídaly, natočily jeho vzpomínky a rozhodly se vytvořit audio nebo video reportáž. Celkem bylo zdokumentováno 11 pamětníků a to od starousedlíků z Prahy 12 až po čtveřici cizinců z Vietnamu, Bosny a Izraele.
Vše vyvrcholilo slavnostní prezentací projektu, kde odborná porota posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybrala tři vítězné projekty. Na prvním místě se umístili žáci ZŠ profesora Švejcara - pamětník Jan Ruml (polistopadový ministr vnitra), druzí žáci ze ZŠ Písnická - pamětnice Hong Nhung Nechybová a 3. místo náleží ZŠ Zárubova - pamětník Asaf Auerbach (zachráněný ve skupině Wintonových dětí a filantrop).
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.