Prostějov: Nedáme se "šmejdům"
Projekt pojmenovává a přibližuje marketingové techniky a strategie, kterých prodejci - „šmejdi“ využívají ke zlomení ostražitosti a odporu seniorů.
Lidé v seniorském věku jsou jednou z ohroženějších skupin obyvatelstva. Jejich výchova a životní zkušenosti jim dali přehled a životní moudrost. To jim však v obraně například před aktivitami různých podvodných osob bohužel moc nepomůže. Z toho důvodu vznikl projekt s názvem „Nedáme se“. Autorkou projektu je Romana Mazalová, psycholožka se specializací na problematiku prodeje, reklamy a marketingu. A právě této své specializace se rozhodla využít k boji s takzvanými „šmejdy“.
„Rozhodla se s nimi bojovat jejich vlastními zbraněmi. Vytvořila projekt, ve kterém seniorům za pomoci interaktivního divadelního představení pojmenovává a přibližuje marketingové techniky a strategie, kterých tito prodejci využívají ke zlomení ostražitosti a odporu seniorů,“ uvedl mluvčí prostějovských policistů František Kořínek. Právě policisté se spolu s Krajským úřadem Olomouckého kraje a Ministerstvem vnitra do projektu zapojili. Ve druhém červencovém týdnu se tak uskutečnilo osm seminářů ve městech Prostějov, Olomouc a Přerov. Co senioři na preventivních akcích mohli vidět?
„Herci divadla Jesličky z Hradce Králové seniorům přehráli tři nejběžnější situace – předváděcí akce, prodej parfému na ulici a vniknutí podvodníka pod falešnou záminkou přímo do bytu seniora a jeho následné okradení. Romana Mazalová po předvedení jednotlivých scén vysvětlila techniky, kterých herci – prodejci právě využili, jak na nás působí i jak se jim bránit. Přítomný policista pak připojil informace z praxe, zejména aktuální trendy a uvedl preventivní rady, jak se do takových situací vůbec nedostat, případně jak se z nich dostat ven a připomíná i nutnost každý zaznamenaný pokus o takové jednání hlásit na linku 158. Pouze v takovém případě totiž lze s podvodníky vést účinný boj,“ vysvětlil mluvčí policistů František Kořínek a doplnil, že základním motem bylo naučit seniory říci „NE!“ jakýmkoliv nabídkám, o které nemají skutečný zájem.
[...]
Kontakt...
František Kořínek
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.