Třebíč: Chceme být městem podporujícím spravedlivý obchod
Třebíč usiluje o získání statutu takzvaného fairtradového města, které zohledňuje společenskou odpovědnost a nabízí svým občanům lepší přístup k podpoře spravedlivého obchodu. Pokud se tak stane, bude Třebíč prvním takovým městem na Vysočině a šestým v České republice. Zároveň se zařadí po bok tisícovky podobných měst z celého světa. Novinářům to dnes řekla místostarostka Marie Černá.
"Ve městě je jedenáct prodejních míst s fair trade výrobky a čtyři restaurační zařízení. Město splňuje i všechna další kritéria," řekla Černá. Třebíč je také účastníkem evropského projektu usilujícího o to, aby města postupně zařazovala do výběrových řízení na veřejné zakázky i sociální kritéria, která by spravedlivý obchodzohledňovala. "V příštím roce bychom například mohli tato kritéria uplatnit například při výběrovém řízení na dodavatele reklamních bavlněných triček," řekla Černá.
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. V rámci systému dostávají za svou práci takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování nebo výrobu a zaručuje jim současně důstojný život.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.