Týnec n.S.: Veřejné setkání na téma investice ve městě
Ve středu 30. 11. 2022 se v Kulturním centru Týnec uskutečnilo veřejné setkání s občany, jehož cílem bylo představit tři velké investiční projekty (záměry), které město Týnec nad Sázavou plánuje uskutečnit. Setkání mělo poskytnout občanům prostor pro jejich připomínky a dotazy k plánovaným záměrům.
Prvním investičním záměrem byla přístavba základní školy. Jednalo se o studii, tzv. generel (plán rozvoje), který má za cíl seznámit občany s plánem, který nastíní vývoj základní školy na dalších 10 – 15 let. Studie se opírá o demografický vývoj obyvatelstva, ve které je popsán mimo jiné i nárůst počtu žáků o 14 % každých 5 let, což vytváří potřebu 3-4 kmenových učeben každých 5 let. Přístavba rozšiřuje kapacitu na 846 žáků (ze současných 672 žáků). Jde o navýšení na 36 kmenových učeben (nyní máme 28, z kterých jsou 3 umístěny ve specializovaných učebnách). Studii prezentoval městský architekt Ing. Jan Vaněček.
Druhou investici představil ředitel Kulturního centra Týnec (KCT) Václav Pošmurný. Byla představena architektonická studie nové vestavěné knihovny v prostorách KCT. „Pro tuto stavbu již máme projektovou dokumentaci pro stavební povolení, nyní čekáme na dotační titul a v roce 2025 by byla stavba dokončena,“ řekl ředitel KCT. Studie ukazuje využití vnitřních prostor knihovny, včetně jejího propojení se zahradou. Bude zde i multifunkční prostor využitelný k přednáškám nebo jako herna (umožní i dočasné přestavění na šatní prostor). K fyzickému nahlédnutí je studie k dispozici v městské knihovně nebo v kanceláři místostarosty.
Poslední prezentovanou investicí byla Revitalizace lesíku Brdce (Karkulčin háj). Návrh revitalizace přednesl autor projektu Mgr. Vladimír Ledvina. Zmínil, že necelé 2 hektary souvislé zeleně tvoří v zastavěném území města významnou plochu s velkou hodnotou. V rámci revitalizace se plánuje odstranění asi 8 stromů ve špatném stavu nebo shluků akátových náletů. Hlavní stezka bude vylepšená, mlatová, kořeny se překryjí. Došlo by k dosazení listnatých „domácích“ stromů, ale počítá se i se stromy ovocnými. Ke garážím by se vysadily keřové ostrůvky. K stávajícím herním a cvičícím prvkům v lesíku přibydou další v podobě dětského hřiště s jednoduchou „opičí“ dráhou, květnatá louka či informační interaktivní cedule. Plánuje se také doplnění laviček. Ze setkání vzešel podnět k odvodnění v části u garáží, který byl následně autorem zapracován.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 2
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.