Ústecký kraj: Obnova unikátních rašelinišť v Krušných horách
Vrátit na hřebeny Krušných hor unikátní ekosystém rašelinišť a s nimi i vzácné druhy rostlin a zvířat, to bylo cílem spolupráce lesníků a přírodovědců z Čech a sousedního Saska. Po více než dvou letech je úkol splněn. Rašeliniště teď mohou chránit krajinu například před povodněmi.
„Tady na rašeliništi zvaném Kriegswiese cesta znemožňovala proudění vody do rašeliniště na německé straně, tak jsme tady vyměnili propust,“ popisuje Miroslav Šulc z Lesů ČR konkrétní příklad obnovy rašeliniště.
Kvůli zhoršení kvality ovzduší ve druhé polovině 20. století tehdy na pláních Krušných hor téměř zmizely smrky. To mělo na rašeliniště zásadní vliv.
„Stromy část vody odsávají svými kořeny. Tady ale funkce porostů zanikla, došlo k zamokření pozemků a nebylo možné je zalesnit. Proto se tady vytvořila síť odvodňovacích kanálů. A teď je zpětně ucpáváme, abychom obnovili původní rašelinný biotop,“ pokračuje Šulc.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.