Valašské Klobouky: Studie hospodaření s dešťovou vodou
Byla vypracována studie na zasakování dešťových vod u osmi objektů, mezi nimi například základní a mateřská škola, dům s pečovatelskou službou, kulturní dům, poliklinika nebo smuteční síň.
Rozpínající se zastavěné plochy, nepropustné asfaltové povrchy a dlážděná prostranství měst s sebou přinášejí i neblahý efekt rychlého odtoku dešťové vody. Srážky jsou tak namísto přirozeného vsáknutí do půdy odvedeny do kanalizací, čímž se narušuje přirozený koloběh vody v přírodě a dochází k jejímu nedostatku. V případě zaústění do splaškové kanalizace navíc dešťové vody výrazně snižují účinnost čištění odpadních vod. Město Valašské Klobouky se proto rozhodlo, že začne u budov v majetku městských organizací hledat řešení, která by umožnila s dešťovou vodou hospodařit efektivně.
„Zadali jsme zpracování studie zasakování dešťových vod u osmi objektů, mezi které jsme zahrnuli například základní a mateřskou školu, dům s pečovatelskou službou, kulturní dům, polikliniku nebo smuteční síň. U každé budovy byl zhodnocen současný stav včetně nákladů na stočné, které nyní musí organizace za dešťovou vodu hradit a které je rozhodně nezanedbatelnou položkou jejich rozpočtu. V návaznosti pak byla navržena opatření, která by umožnila přirozené zasakování vody na okolních plochách,“ uvedla starostka Eliška Olšáková.
[...]
Zhlédnuto měsíčně 1
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.