Valašské Klobouky: Projekty na zadržování vody plní více funkcí
Město Valašské Klobouky je oficiálně členem Národní sítě Zdravých měst od roku 2015. V roce 2019 se Valašské Klobouky zavázaly v Plánu zlepšování mimo jiné k realizaci opatření zadržování vody v krajině.
Jednou z důležitých oblastí, na kterou se Valašské Klobouky zaměřují, je životní prostředí. V rámci opatření k zadržování vody v krajině a jako součást drobných protipovodňových opatření vybudovalo město v lesní nivě Dešňanského potoka soustavu tří tůní. Ty by měly v lokalitě pod Svatým Hubertem pomáhat s rozvíjením biodiverzity a hospodařením s vodou ve volné krajině.
„Mezi drobnější opatření zlepšující hospodaření s vodou patří přerušené obrubníky zpevněných komunikací, které odvádí vodu do zeleně, případně do, za tímto účelem vytvořených, zasakovacích kamenných záhozů,“ popisuje další prvky modro-zelené infrastruktury města Karel Ptáček a k jejich fungování doplňuje: „Bezvadně fungují i během přívalových dešťů. Voda nestéká po komunikacích a chodnících do kanalizačních vpustí, ale vytéká do terénu a tam pomalu vsakuje a zůstává na místě. Podobně máme upravené některé žlaby podél komunikací – jsou přerušeny před vyústěním do kanalizace, voda je odvedena do zasakovacího kamenného záhozu. I toto opatření jsme během lijáků, z nichž největší byl zaznamenán 22.5.2 2019, ocenili jako funkční a zmírňující krátkodobý příval vody.“
[...]
Zhlédnuto měsíčně 3
i
Příklady dobré praxe nemají charakter zpravodajství o aktuálním dění. Jedná se o aktivity, které mohou být staršího data, ale přesto jsou inspirativní. Jejich zveřejnění v Galerii udržitelného rozvoje, na stránce Dobrá praxe nebo v Inspiromatu NSZM nemá souvislost s datem jejich realizace. Texty článků jsou ponechány v původním čase a situaci.
Použité fotografie a obrázky jsou poskytnuty jednotlivými municipalitami, případně se jedná o ilustrační foto z oficiálně přístupných zdrojů.