• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Ostrava: Jak pomoci obětem trestných činů

Zákonu o obětech trestných činů byla věnována odborná konference, jež se v těchto dnech konala na půdě Ostravské univerzity. I když se podaří pachatele chytit a potrestat, jeho oběti si důsledky negativní zkušenosti nesou po zbytek života. Naučme se jim pomoci! Nebuďme lhostejní, jednou můžeme potřebovat pomoc my.

Obětí kriminality neustále přibývá a potrestání viníka ke zmenšení jejich utrpěné fyzické i psychické bolesti nestačí. Výstava Zločin a oběti pořádaná Bílým kruhem bezpečí vyzývá k odvaze vnímat oběti zločinu a umět jim zprostředkovat pomoc.

„Být obětí kriminality není lehké. První zásadní dilema, které oběti řeší bezprostředně po spáchání trestného činu, spočívá v rozhodování: oznámit, nebo neoznámit trestný čin? Zhruba polovina obětí v Evropské unii rezignuje na oznámení, a tím i na dopadení a potrestání pachatele. Podstatou této nechuti oznamovat trestné činy je z pohledu oběti obava ze ztráty kontroly nad dalšími procesy oběti se bojí ,druhé' ztráty kontroly nad svým životem," vysvětluje vedoucí poradny Julius Kopčanský.

Cílem výstavy, která je k vidění v Domě kultury města Ostravy do konce září, je skrze provokující až šokující exponáty prolomit mlčení o obětech trestných činů a poskytnout návštěvníkům informace o nových právech obětí i existujících zdrojích možné pomoci.
[...]

Nejčtenější dobrá praxe