• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

Hostětín: 20 let cesty k energetické soběstačnosti obce

V malé bělokarpatské obci Hostětín již od počátku devadesátých let minulého století vznikají projekty zabývající se využitím místních zdrojů, úsporami energie, obnovitelnými zdroji energie (především sluncem a biomasou) a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí. Hostětín se tak profiluje jako model udržitelné obce.

Ekologický institut Veronica tyto projekty dlouhodobě monitoruje a sleduje jejich výsledky – tak se snaží demonstrovat, že lokální projekty mohou přispívat k šetrnému přístupu k životnímu prostředí a zároveň podporovat ekonomický a sociální rozvoj regionu.
První studie, která hodnotí přínosy projektů udržitelného rozvoje, vznikla již v roce 2008 a přinesla v České republice tou dobou ojedinělý výzkum. Studii zpracovával Trast pro ekonomiku a společnost. Po 5 letech dochází k novému hodnocení environmentálních, ekonomických a sociálních přínosů. Aktualizovaná studie vychází pod názvem „20 let na cestě k energetické soběstačnosti - Co přinesly projekty v Hostětíně?“. Tuto unikátní studii si můžete stáhnout ze stránky Centra Veronica Hostětín: www.hostetin.veronica.cz/studie. Studie vznikla díky podpoře z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.

Mluvíme-li o projektech udržitelného rozvoje, máme na mysli především kořenovou čistírnu odpadních vod, využívání solárních technologií pro ohřev vody i výrobu elektřiny, vytápění téměř celé obce dřevní štěpkou, šetrné veřejné osvětlení, moštárnu s bioprodukcí, pasivní dům Centra Veronica, ukázkovou přírodní zahradu a řadu edukativních prvků, které doprovází tyto stavby.

Modelové projekty v Hostětíně nevznikly z vnějšího popudu. Jsou výsledkem hledání vyváženého řešení, která odpovídá místním podmínkám. Na počátku devadesátých let Hostětín, obec, jehož další existenci omezovala stavební uzávěra, hledal nejvhodnější způsob čištění odpadních vod. Výstavba vegetační čistírny odpadních vod s sebou přinesla vedle pro další existenci sídla nezbytného odstranění stavební uzávěry inovační impulz, který podnítil další rozvoj obce v duchu zásad udržitelného rozvoje.

Společným jmenovatelem všech projektů pak byla mimo jiné spolupráce obce a neziskového sektoru a využití zkušeností, zejména ze zahraničí. V konečném důsledku pak ucelený soubor projektů v Hostětíně napomáhá přiblížit, jak mohou vypadat budoucí udržitelná sídla. Obce na cestě k energetické soběstačnosti, se silnou a fungující místní ekonomikou, nezatěžující životní prostředí. Vrostlé do krajiny, vědomé si své kulturní historie a přívětivé ke svým občanům i přírodě.

Projekty v Hostětíně vznikaly cíleně jako opakovatelné: jejich realizace je možná i na dalších místech nejen v České republice, samozřejmě s přihlédnutím k místním podmínkám. Uskutečněné projekty mají přirozeně i příznivý vliv na celkový stav obce – v posledním desetiletí se mimo jiné podařilo zastavit pokles počtu obyvatel.

Příklad Hostětína ukazuje v realitě, co bude znamenat přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku a aplikace konceptu udržitelného rozvoje na místní úrovni.
[...]

Hostětín

/ další dobré praxe

Nejčtenější dobrá praxe