• naše weby..
  • ..
  • .

Dobrá praxe Národní síť Zdravých měst

ČESKO: NP Šumava navyšuje počet partnerských škol

Národní park Šumava má partnerství s více než 10 základními školami. Jejich počet by se měl ještě zvýšit, a to i díky tomu, že v lednu park otevře další pobytové vzdělávací středisko v Horské Kvildě. Právě střediska environmentální výchovy národního parku totiž školám poskytují vzdělávací programy, pomůcky, exkurze i lektory.

Nově s parkem uzavřela partnerství i škola v Bolešinech u Klatov. „Prezentujeme se jako škola přátelská k přírodě, takže vítáme všechny aktivity směřované k ochraně přírody,“ vysvětluje ředitel školy Michal Burianek.

A že by spolupráce s parkem byla zbytečná, protože vesnické děti mají k přírodě už tak dost blízko, si rozhodně nemyslí.

„Nad tím se musím pousmát, protože tohle platilo před dvaceti lety, kdy vesnice byla opravdu vesnicí a její obyvatelé chovali domácí zvířectvo. Teď tu má každý spíš bazén nebo krásný golfový trávník. K přírodě mají asi stejně daleko jako obyvatelé města,“ tvrdí.

Každá partnerská škola šumavského parku se zapojuje do pravidelné celoroční činnosti pod vedením lektorů ze středisek environmentální výchovy ve Vimperku, Stožci a Kašperských Horách.

[...]

Nejčtenější dobrá praxe