Téma:
Komunikace mezi veřejnou správou, občany a dalšími subjekty, participace
Popis a výstupy
Co bylo cílem? Co byly hlavní výstupy? Jaký byl průběh / kroky realizace?
Místo, kde trávíme svůj čas, má důležitý vliv na naše životy a náš pocit spokojenosti. Nástroj Place Standard usnadňuje práci při vytváření zdravých, inkluzivních a sociálně udržitelných komunit. Byl vyvinut ve Skotsku ve spoluprácí s tamní sítí Zdravých měst. Smyslem bylo vytvořit jednoduchý postup pro podnícení strukturované diskuze o určitém místě – obci, části obce, budoucí zástavbě. Dá se využít na místa, která jsou už zavedená, procházejí změnami nebo jsou teprve ve fázi plánování. Nástroj je určen pro všechny – komunity, veřejný sektor, dobrovolné a neziskové organizace i soukromý sektor. Jeho použití je jednoduché a bezplatné. Obsahuje nejen samotnou metodiku, ale zejména online nástroj, který zaznamenané odpovědi vyhodnotí na škále do tzv. pavučinového grafu . Nástroj podněcuje diskusi a současně umožňuje systémově probrat všechny aspekty daného místa (více viz metodika v přílohách).
Otázky k hodnocení místa jsou rozděleny na 14 základních oblastí s dílčími podkategoriemi . Do těchto 14 hlavních otázek spadá například doprava, zelené prvky, hřiště, pocit bezpečí, či možnosti zaměstnání . Nástroj je k využití buď v papírové formě, nebo online na http://www.placestandard.scot/#/home . K dispozici je také aplikace Place Standard pro zařízení Apple nebo Android. Postup je takový, že každý (případně po dohodě celá skupina ) ohodnotí každou otázku na stupnici 1 – 7 a zakreslí bod do diagramu. V online verzi se diagram tvoří sám na základě odpovědí. Postupně se body spojují a vzniká pavučinový graf. Pro komentáře či další připomínky je u každé otázky volný prostor. Když je graf hotový, může se s ním dál pracovat - např. určit priority a akce .
Jednou z norských obcí, kde nástroj testovali, byla Indre Østfold, nová obec založená v roce 2020, která vznikla sloučením pěti obcí. Nástroj byl použit v rámci plánovacích akcí ve 13 různých komunitách s cílem tuto novou obec společensky propojit. Byly uspořádány workshopy, na kterých se setkali místní obyvatelé, organizace a majitelé podniků, a spolu s místními politiky diskutovali o rozvoji dané lokality, o problémech a plánech co zlepšit. Nástroj Place Standard Tool jim pomohl diskusi lépe strukturovat a lépe se dostat k tomu, co je důležité. Politici díky tomu získali detailní přehled o konkrétních problémech v komunitách a na základě podnětů z těchto workshopů vznika řada nových iniciativ - např. digitální venkovní hřiště pro děti a mládež, turistické stezky, dráha s pump-trackem či místa k posezení. Na základě úspěšného pilotního testování byl nástroj nabídnut všem členům norské sítě Zdravých měst, zájem je ale i z dalších norských měst.
Začátek aktivity:
01.01.2020
Konec aktivity:
01.01.2021
Příloha
Jak byla aktivita financována?
Obec financovala aktivitu ze svých zdrojů
Doporučení a inspirace
Jaká doporučení/rady lze z realizace Vašich aktivit vyvodit a poskytnout ostatním obcím/městům s podobným záměrem?
Otestujte nástroj Place standard nejprve s kolegy, kteří se zabývají tvorbou míst. Seznámí se s nástrojem a budou připraveni na to, co může výsledek zapojení občanů prostřednictvím tohoto nástroje znamenat pro jejich práci a projekty.
Použijte Place Standard venku při prohlídce relevantního místa, neseďte uvnitř. Bez ohledu na to, zda svou lokalitu znáte z dřívějška, s nástrojem place standard v ruce ji uvidíte novýma očima.
Ujasněte si, kterou oblastí se budete zabývat, případně se zeptejte obyvatel, kterou oblast považují za důležitou.
Použijte metodu IGP: Nejprve použijte nástroj individuálně, pak ve skupině a poté provedete shrnutí v plénu. Tak zajistíte, že se do procesu zapojí všichni a že se z něj nestane "one-man show".
Ne všechna témata/otázky byly ve všech místních komunitách stejně relevantní. V některých případech jsme je ignorovali nebo jsme se snažili na ně odpovědět s ohledem na větší oblast, než jaká byla naším výchozím bodem. Není to úplně problém, ale je dobré se nad tím předem zamyslet.
Účastnící workshopů se velmi zajímali o to, co se bude dít po tomto setkání - důležité je, aby bylo následně možné přejít od slov k činům.
Monitorování a evaluace
Byl nějakým způsobem měřen a vyhodnocen dopad realizované aktivity/projektu?
Účastníci workshopů reagovali velmi pozitivně. Měli pocit, že se jim pomocí nástroje lépe podařilo místním politikům a úřadu předat informace o tom, jak vnímají své okolí.
Plánujete aktivitu/projekt dále rozvíjet/udržovat?
Norská síť Zdravých měst sdílí norskou verzi nástroje s celou sítí a často se na ni obracejí i města mimo síť, protože chtějí nástroj používat. Využívá ho více měst, ale nemáme přehled o tom, které z nich, protože nástroj máme k dispozici na našich webových stránkách, takže si ho členové mohou stáhnout sami.
Média, propagace
Jakým způsobem probíhala komunikace s médii a jaké byly mediální výstupy?
O nástroji Place standard a jeho použití v Norsku vyšlo několik článků...
https://www.sunnekommuner.no/nyheter/indre-ostfold-styrker-innbyggernes-stemme
https://www.io.kommune.no/tjenester/politikk/lokale-verksteder-og-innbyggermedvirkning/lokale-verksteder-stedskompasset-hosten-2020/
https://indre24.no/2021/10/28/skal-snakke-om-helsevennlig-stedsutvikling-pa-klimatoppmotet-i-glasgow/
Aktéři
Název:
obec Indre Østfold
IČO nebo jiný registrační údaj:
920 123 899
Adresa:
Indre Østfold, Norsko
Web:
https://www.io.kommune.no/
Detailně zpracované dobré praxe
ZdravaMesta.cz, T: +420 602 500 639, E: info@zdravamesta.cz
Sledujte Zdravá města, obce, regiony
Podpořeno
Technická správa
portálu a doplňování informací jsou financovány za podpory Operačního programu Zaměstnanost, Fondů EHP a z vlastních zdrojů NSZM ČR.
Za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj.